top of page

YÜZÜK ÖLÇÜLERİ

 

Yüzük alımlarında doğru parmak ölçüsünün verilmesi Alıcının sorumluluğundadır.

 

Yüzük ölçünüzü bir kuyumcudan öğrenmeniz en doğru sonuca ulaşmanızda yardımcı olacaktır. Buna rağmen parmak ölçünüzü kendiniz hesaplamak isterseniz aşağıdaki basit iki yönteme de başvurabilirsiniz.

Yüzük Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

 

​1. Yöntem

Satın alacağınız yüzüğün ölçüsünü hesaplamak için daha önceden kullanmış olduğunuz bir yüzüğünüzü yatay olarak masaya koyup milimetre (mm) ölçüsü olan bir cetvelle içten içe ölçün. Bu işlemi yaparken yüzüğün en geniş kısmını ölçtüğünüze emin olun. Bu değer yüzüğünüzün çapını belirler, aşağıdaki yüzük ölçüsü tablosundaki ‘çap’ın karşılığı olan yüzük ölçüsü/sayı parmak ölçünüzdür.

Alacağınız yüzüğü yukarda çapını hesapladığınız yüzükle aynı parmağa takacağınızdan emin olmalısınız.

 

2. Yöntem

Eğer takmayı düşündüğünüz parmağınıza göre yüzüğünüz yoksa, şerit haline getirdiğiniz bir kağıt parçasını parmağınıza sarın, iki ucun birleştiği yeri kalemle işaretleyin, kağıdın işaretlediğiniz yere kadar olan kısmını milimetre (mm) cinsinden ölçün. Bu işlemi yaparken yüzüğün en geniş kısmını ölçtüğünüzden emin olun. Bu ölçü parmağınızın çevresinin uzunluğunu verecektir, aşağıdaki yüzük ölçüsü tablosundaki ‘çevre’nin karşılığı olan yüzük ölçüsü/sayı parmak ölçünüzdür.

​Yüzük, eğer ölçü değişikliği için uygun yapıdaysa, parmak ölçüsüne göre yüzük büyütme veya küçültme işlemi Satıcının atölyesinin uygunluk durumuna göre gerçekleştirilir. Bu işlem, önceden Alıcıya bildirilerek, tamir ücreti karşılığında yapılır.

Yüzük Boyutuyla İlgili Daha Fazla İpucu

  •  Ortam sıcaklığı, yüzük boyutunuzu ölçerken yanlış bir boy ölçüsü almanıza neden olabilir. Eğer elleriniz soğukken parmağınızın ölçüsünü alırsanız yarım boy küçük, sıcakken alırsanız da yarım boy büyük olabilir. Sağlıklı sonuç almak için parmağınızı ortalama sıcaklıklarda, tercihen günün sonunda parmaklarınızın en geniş olduğu zaman diliminde ölçün.

  •  Parmağınızın eklem yeri daha kalınsa yüzük ölçünüzü alırken, eklem yerinin de ölçüsünü alın ve ortalama bir ölçü belirleyin.

  •  Yüzüğünüz eklem yerinizi rahat şekilde geçmeli fakat parmağınıza da tam olarak oturmalıdır.

  •  Eğer iki yüzük ölçüsü arasında kaldıysanız, daima büyük olan boyutu tercih edin.

​Yüzük siparişi verirken, doğru ölçü siparişi vermek alıcının sorumluluğundadır. Yüzük ölçü değişimi için uygunsa, boyutlandırma yapılabilir, bu işlem için ücret talep edilebileceğini göz önünde bulundurun.

yüzük ölçüsü tablosu.jpg
bottom of page