top of page
galeri-santim-sinem-yildirim-slider-1.jp

Sinem Yıldırım

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı'na başladı. 2013-2014 yılları arası İstanbul Moda Akademisi - University of the Arts London işbirliği ile yürütülen “Ayakkabı ve Aksesuar Tasarımı Programı”nda eğitim aldı. 2017 yılında Athens Jewelry Week AJW Ödülü'ne layık görüldü. Halen Didem Yıldırım ile birlikte kurdukları Studio Zigzag bünyesinde tasarım çalışmalarına devam etmektedir.

''Benim için çağdaş mücevher, bir süsten daha fazlası ve çağdaş sanattan ayrı olmayan kendimi ifade etme biçimidir. Yaşadığım kültürel dokudan ve coğrafyadan ilham alarak yaratıyorum. Zıtlıkları harmanlayarak malzeme ve üretim tekniklerini deneyimliyorum.''

KANAVICE SERİSİ
“El sanatlarına ilgi duymaya ve kökenlerini araştırmaya başladığımda, Kanaviçe'nin (bir tür nakış) çok önemli bir cinsiyet eşitsizliğine (sorununa) işaret ettiğini gördüm. Yöreden yöreye, hatta köyden köye değişen Kanaviçe çiçekleri, kadınların dile bile getiremeyeceği sorunları barındırıyordu. Toplumun baskısına maruz kalan ve söz hakkı olmayan kadınlar (doğanın bir parçası olarak) yüzyıllarca Kanaviçe çiçeklerini bir ifade aracı olarak kullanmışlardır. Kendilerini motifler üzerinde ifade ettiler ve bu nedenle her motif farklı bir soruna veya duyguya karşılık geldi. Bir kadın olarak Kanaviçe İşlemesini ve stilize çiçekleri yeniden yorumluyorum ve (doğanın bir parçası olarak) geri dönüştürülmüş plastikten dönüştürülmüş Kanaviçe Çiçekleri kullanarak hikayemi anlatıyorum.”

bottom of page