top of page
galerisantim-deniz-turan-slider-1.jpg

1983 yılında İzmir’de doğdum. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisans eğitimimi tamamlayıp 2005 yılında İstanbul’a yerleştim. 2015 yılında Maden Çağdaş Mücevher Atölyesi’nde Selen Özus’tan aldığım teknik derslerin ardından ,yine aynı atölyede Selen Özus ve Burcu Büyükünal ile birlikte başladığım kavramsal dersleri 2019 yılında tamamladım. Yaşantımızın her anının , karşımıza çıkan her şeyin, yoruma, yeniden ve farklı biçimlerde yaratıma açık olması benim için üretmenin paha biçilemez ilham kaynağı. Çağdaş mücevher ise bu kaynaktan beslenerek, malzeme, konu, teknik ve yorum özgürlüğüyle çalışabildiğim bir alan.

HARD AS COTTON

''Bu dünyadaki otuz sekizinci yılıma denk gelen koca bir belirsizliğin içinde, gitgide büyüyen iç sıkıntısına çare bulma arayışı, koca bir kara deliğe dönüşen bekleyişin içinde kaybolmama telaşı.

Durup beklerken, beklemek zorundayken… Renklere dokundum, biraz oyun oynadım.

Ruhumu iyileştirmek için yapabileceğim daha iyi bir şey yoktu.

Hikayem bu''.

İŞLER

Uzun Lafın Kısası

Hatırla

Hard as Cotton

41

Kukla Gösterisi

İzole Gelin

Yalnızca Düşünüyorum

İçimde Bir Yerde

Rağmen

Bugüne kadar çeşitli sergi ve organizasyonlara katılmış olan Deniz Turan 2019 yılında Portekiz’de düzenlenen “Collectiva Meeting” adlı uluslararası sergide “Portojoia” ödülüne layık görüldü.

Halen İstanbul’daki atölyesinde çağdaş takı, obje ve kolaj çalışmalarına devam etmektedir.

“Tartışmaya daima açık olan “değer” ve “değerli” kavramlarının günümüz algılanış biçimlerine karşı, kendi bakış açımı ve duruşumu ortaya koyacak işler üretiyorum. Üzerinde çalıştığım her parça için öncelikli arayışım olan ruh maddesel değerden daima daha önemli. Bu arayış benim bilinçli tercihim, yolumun kendiliğindenliği ise kabulüm.”

bottom of page